Pilot wycieczek to zawód dla ciekawych świata!

Zwiedzasz świat, poznajesz ludzi i zarabiasz pieniądze. Tak swoją pracę może opisać pilot wycieczek. Jednak to tylko wierzchołek góry lodowej, bowiem zalet, a także wad, związanych z tą profesją jest więcej. Zatem czy warto pracować w tym zawodzie?

Pilot wycieczek ma nieograniczone możliwości podróżowania. W zasadzie jego życie zawodowe jest ciągle „na walizkach”. To, co dla wielu jest niedoścignionym marzeniem, dla niego może być codzienną rzeczywistością. Bowiem ile osób może powiedzieć, że dzisiaj pracuje w Pradze, jutro Budapeszcie, a pojutrze w Wiedniu?

Kim jest pilot wycieczek?

Pilot wycieczek to osoba, która czuwa, w imieniu organizatora turystyki, nad sposobem świadczenia usług na rzecz klientów; przyjmuje od nich zgłoszenia dotyczące związanych z tym uchybień; sprawuje opiekę nad klientami w zakresie wynikającym z umowy; wskazuje lokalne atrakcje oraz przekazuje podstawowe informacje dotyczące odwiedzanego kraju i miejsca.

Co trzeba zrobić, aby zostać pilotem wycieczek?

Pilotem wycieczek może być osoba, która ukończyła 18 lat, nie była karana za przestępstwa umyślne lub inne popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek oraz posiada wykształcenie min. średnie.

_G5A8337

Oprócz wymagań formalnych trzeba także mieć wiedzę i umiejętności, które pozwolą na prawidłowe wykonywanie zadań zawodowych. Przed wyjazdem pilot wycieczek musi potrafić skompletować informacje dotyczące wycieczki i opracować plan jej realizacji. Podczas wyjazdu powinien potrafić prezentować informacje organizacyjne i krajoznawcze, kontrolować przebieg imprezy turystycznej i reagować w sytuacji, gdy świadczenia nie są prawidłowo realizowane oraz wiedzieć, jak postępować w sytuacjach trudnych, awaryjnych i konfliktowych. Jego odpowiednie przygotowanie pozwoli na wykonanie usługi na odpowiednim poziomie, dzięki czemu turyści wrócą zadowoleni.

Tego wszystkiego można nauczyć się np. na kursach dla kandydatów na pilotów wycieczek. Kurs Pilota Wycieczek organizuje m.in. Kadry Turystyki Sp. z o.o., z którą nawiązaliśmy współpracę!

Jak wygląda kurs pilota wycieczek?

Kurs pilota wycieczek w Kadry Turystyki trwa 10 dni. To 90 godzin intensywnych zajęć, które przygotowują do pracy w zawodzie pilota wycieczek. Kurs odbywa się w weekendy (5 zjazdów po 2 dni) i prowadzony jest przez trenerów – praktyków zawodu. Zajęcia prowadzone są aktywnymi metodami nauczania, dzięki czemu mają bardzo praktyczny charakter.

Kurs składa się z zajęć stacjonarnych i terenowych. Przykładowe bloki zajęciowe to: przygotowanie do obsługi imprezy turystycznej, obsługa imprez autokarowych, obsługa imprez lotniczych, zakwaterowanie, organizacja dnia, metodyka prowadzenia trasy pieszej i autokarowej, techniki prezentacji czy sytuacje trudne, nagłe i awaryjne. Zatem, jak widać, program jest nastawiony na zapoznanie Uczestników z najważniejszymi elementami pracy pilota wycieczek.

Na koniec odbywa się egzamin wewnętrzny, a absolwenci kursu, którzy go zaliczą, otrzymują certyfikaty. Kurs organizowany jest pod patronatem Polskiej Izby Turystyki.

IMG_5363

Gdzie pilot wycieczek znajdzie pracę?

Pilot wycieczek może pilotować imprezy w Polsce i/lub za granicą. Pracy należy szukać u organizatorów turystyki, czyli w biurach podróży, które organizują wycieczki. Ze względu na dynamiczny rozwój turystyki w Polsce, Polacy coraz częściej biorą udział w wycieczkach zorganizowanych. Biura podróży potrzebują pilotów wycieczek do obsługi organizowanych przez siebie wyjazdów. Duzi touroperatorzy przeważnie prowadzą rekrutację pilotów wycieczek na początku roku, czyli w styczniu, lutym i marcu. Zależy im bowiem, aby mieć skompletowany zespół pilotów wycieczek na kolejny sezon letni, który rozpoczyna się długim weekendem majowym. Z kolei mniejsze biura podróży rekrutują pilotów wycieczek na bieżąco, w zależności od potrzeb, tzn. gdy będą mieć potwierdzony kolejny wyjazd.

Pilot wycieczek to zawód, który można wykonywać sezonowo (np. wakacje) – zatem jest to świetna opcja dla studentów – lub przez cały rok. Większość pilotów wycieczek pracuje jako tzw. freelancerzy, czyli osoby wykonujące „wolny zawód”, którzy sami decydują o swoim grafiku pracy, czyli intensywności wyjazdów.

_G5A8523

Jakie są zalety i wady pracy pilota wycieczek?

Zalet i wad jest wiele, jak w każdym innym zawodzie. Niewątpliwie ogromną zaletą wykonywania zawodu pilota wycieczek jest możliwość podróżowania, poznawania nowych ludzi i kultur, nieustanny rozwój osobisty i zawodowy, a także wielka satysfakcja w momencie, gdy na koniec wycieczki przychodzą jej Uczestnicy i dziękują za wspaniały wyjazd. Wadą może być to, że pilot wycieczek jest często poza domem, ma nienormowane godziny pracy (pracuje 24 godziny na dobę), na wiele kwestii nie ma bezpośredniego wpływu, a w grupie mogą zdarzyć się osoby, które zawsze będą miały pretensje, bez względu na to, jak bardzo pilot będzie się starać, aby byli zadowoleni. Każda praca ma swoje wady i zalety. Jednak, gdy ktoś rozpocznie swoją przygodę z turystyką to przekona się, że jest to branża, która wciąga i potem trudno wrócić do „normalnej” pracy.

Jeżeli chcesz poczytać więcej o pracy w turystyce to zapraszamy do lektury tekstu Pierwszy krok do pracy w turystyce oraz Co mogę zrobić dalej po ukończonym kursie.

Zapraszamy też na Kurs Pilota Wycieczek w Poznaniu organizowany przez Kadry Turystyki we współpracy z EXPLORERS. Przyjmujemy już zapisy, a zajęcia rozpoczynają się 17.11.2018r. Do zobaczenia!

 

fot. Kadry Turystyki

Dodaj komentarz